Aktualizacja oprogramowania i regularny backup to dziś podstawa poprawnego działania każdej strony internetowej.

W dobie, kiedy strona internetowa stała się niezbędnym medium w biznesie, praktycznie każda szanująca się firma zleca wykonanie strony www. Niewiele jednak mówi się o tym, że w chwili obecnej, kiedy mamy do czynienia z olbrzymim postępem w dziedzinie Internetu, w dość szybkim tempie zmieniają się trendy wizualne jak i oprogramowanie odpowiadające za funkcjonowanie stron internetowych.

Dziś zakładając stronę internetową trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że aby działała ona poprawnie i była odporna na ataki (szczególnie jeśli mówimy o bardziej rozbudowanych stronach opartych o systemy zarządzania treścią), należy dbać o to, aby oprogramowanie za pomocą którego została ona wykonana było aktualne oraz aby przeprowadzany był regularny backup serwisu w razie nieprzewidzianych sytuacji.

Jeżeli zamieżasz zlecić wykonanie strony to sprawdź, czy wykonawca proponuje (często za dodatkową opłatą abonamentową lub roczną - oczywiście wybór zawsze należy do Ciebie, taki pakiet "ochronny" jest dobrowolny) takie usługi jak aktualizacja i kopia bezpieczeństwa.

Czasy, kiedy strona internetowa mogła "wisieć" w sieci przez kilka lat w nienaruszonym stanie już minęły (wyjątek stanowią niewielkie strony statyczne nazywane wizytówkowymi). Teraz o stronę trzeba dbać, bo pozostawiona sama sobie stanie się przestarzała (wizualnie nie będzie odpowaidała aktualnym trendom) oraz wcześniej czy później może przestać działać (oprogramowania serwerów idą z biegiem czasu i są aktualizowane do nowszych wersji więc strona również musi być aktualizowana).

Niektórym może wydawać się, że firmy zajmujące się projektowaniem i tworzeniem stron internetowych chcą w ten sposób wygiągać od klientów dodatkowe pieiądze - niestety takie myśleie jest błędne.

Twórcy stron www muszą dopasować się do ciągle zmieniających się trendów oraz rozbudowywanych i unowoczesnianych języków programowania i tym samym muszą dbać, aby wykonane przez nich strony szły z postępem czasu.

Dziś trzeba iść z duchem czasu (szczególnie w dziedzinie informatyki), gdyż nie dostosowanie się do aktualnych wymogów powoduje, że nie stoimy w miejscu, ale się cofamy, a to z pewnością nie działa na naszą krzyść.